دکتر ابراهیمی مدیر کل بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی با دکتر فریده مومند وزیر تحصیلات عالی افغانستان دیدار و بیش از 1500 عنوان کتاب تخصصی دانشگاهی منتشر شده توسط دانشگاه آزاد اسلامی را به وزارت تحصیلات عالی افغانستان اهدا کرد.

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فریده مومند وزیر تحصیلات عالی افغانستان ضمن ابراز خوشحالی از دیدار با مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی،گفت: توسعه روابط بین کشور ایران و افغانستان و توسعه تجارب آکادمیک و علمی در افغانستان مورد نیاز است چرا که افغانستان کشوری است که سالهای متمادی در جنگ بوده و زیر ساخت های علمی و آکادمیک در طی جنگها از بین رفته است و به همین دلیل ما به ایجاد روابط با ایران نیاز داریم و بسیار به این موضوع علاقه مندیم.

وی با بیان اینکه ما در افغانستان به سرمایه گذاری در رشته های مشخصی مانند معدن، امور کتابخانه داری، پزشکی و مهندسی نیاز داریم از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی خواست که در این رشته ها سرمایه گذاری های لازم را در کشور افغانستان انجام دهند و نیاز جامعه افغانستان را در نظر بگیرند.

دکتر مومند با اشاراه به اعطای بورس تحصیلی از جانب دانشگاه آزاد اسلامی به اتباع افغانستان، گفت: کشور افغانستان به این موضوع بسیار نیاز دارد و این امر می تواند موجب تحکیم رابطه دوستی بین دو کشور شود.

دانشگاه آزاد اسلامی در گسترش زمینه چاپ و نشر با وزارت تحصیلات عالی افغانستان همکاری کند

وی با قدردانی از اهدای کتاب توسط دانشگاه آزاد اسلامی به وزارت تحصیلات عالی افغانستان، اظهار کرد: افغانستان در زمینه چاپ و نشر دارای مشکلاتی است و از آنجا که کشور ایران در این زمینه تجارب خوبی دارد در خواست می کنم که دانشگاه آزاد اسلامی در گسترش زمینه چاپ و نشر با ما همکاری کند.

برنامه آینده دانشگاه آزاد اسلامی توسعه کیفی و توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه است

دکتر ابراهیمی مدیر کل بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این دیدار با ارائه گزارش مختصری از وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر دارای 400 واحد فعال در داخل و خارج از کشور و نزدیک به 1 میلیون و 700 هزار دانشجوی مشغول به نحصیل است.همچنین 50 درصد فارغ التحصیلان کشور و بیش از 55 درصد از دانشجوی مقطع تحصیلات تکمیلی کشور در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستد.

ابراهیمی تاکید کرد: برنامه آینده دانشگاه آزاد اسلامی توسعه کیفی و توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه است.

وی با بیان اینکه حوزه بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی در بخش برون مرزی فعالیت دارد، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی داری واحد های فعالی در خارج از کشور است. ازجمله واحد افغانستان، واحد لبنان با حدود 650 دانشجو، واحد امارات با بیشتر از 2500 دانشجو و واحد آکسفورد است.

افتتاح واحد دانشگاه آزاد اسلامی در روسیه تا پایان سال میلادی

مدیر کل بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی افزود: مقدمات و مجوزهای واحد روسیه دانشگاه آزاد اسلامی نیز اخذ شده و این واحد تا پایان سال میلادی جاری افتتاح خواهد شد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد 3 شعبه را در عراق افتتاح کند: گفت مقدمات این امر نیز صورت گرفته و انشاءالله تا مهر 1395 سه واحد در کشور عراق شروع به فعالیت خواهند کرد.

همکاری های بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه های مطرح دنیا

ابراهیمی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر حضور فیزیکی در خارج از کشوردر همکاری های بین المللی با دانشگاه های مطرح دنیا نیز فعال است، اظهار کرد: در این زمینه دانشگاه عضو بیش از 12 انجمن بین المللی از جمله انجمن آسایهل است که دانشگاه آزاد اسلامی نائب رئیس این انجمن است.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های معتبر دنیا فعال است.

ابراهیمی با اشاره به اجرای دوره دکتری پژوهش محور در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دوره دکتری پژوهش محور از 2 سال پیش در دانشگاه آزاد اسلامی فعال شده که بسیار کار بزرگی است و می تواند باعث ارتقای درجه اعضای هیات علمی با رتبه های پایین شود و دانشگاه آزاد اسلامی این آمادگی را دارد با همکاری و هماهنگی وازرت علوم تحقیقات و فناوری ایران و وزارت تحصیلات عالیه افغانستان این مقطع را در واحد افغانستان برگزار کند.

وی در خصوص انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی، خاطر نشان کرد: دانشگاه در حوزه نشر و انتشارات بسیار فعال است و تا کنون حدود 4800 عنوان کتاب دانشگاهی چاپ کرده که بیش از 95 درصد این کتاب ها دانشگاهی و درسی است که در دانشگا های آزاد و دولتی تدریس می شود.

مدیر کل بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه در این دیدار بیش از 1500 عنوان کتاب تخصصی دانشگاهی به زبان فارسی توسط دانشگاه آزاد اسلامی به وزارت تحصیلات عالی افغانستان اهدا می شود، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد نسخه ای از هر کتاب دانشگاهی که در هر واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی چاپ شده به وزارت تحصیلات عالی افغانستان ارسال کند.

ابراهیمی افزود: همچنین دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد یک نمایشگاه بین المللی مشترک با افغانستان ایران و تاجیکستان برای معرفی کتابهای فارسی برگزار کند.

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه رشته های مورد نیاز افغانستان

وی با بیان اینکه واحد افغانستان دانشگاه آزاد اسلامی این آمادگی را دارد که در توسعه رشته های مورد نیاز افغانستان فعالیت کند، گفت: دوره درسی هر رشته ای که در تمام مقاطع تحصیلی مورد نیاز کشور افغانستان است، می تواند ظرف مدت کوتاهی توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد افغانستان برگزار شود. همچنین این آمادگی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد که یک همکاری جدی با سرعت بیشتر و بهتری با وزارت تحصیلات عالی افغانستان را آغاز کند.

ابراهیمی با اشاره به پذیرش اتباع افغانستان در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در دانشگاه آزاد اسلامی پذیرش کاملی از اتباع افغانستان وجود دارد و هر تبعه افغان که برای تحصیل اعلام آمادگی کند در دانشگاه پذیرش می شود. در این زمینه در نیمسال گذشته نزدیک به 650 نفر پذیرش شدند. و در حال حاضر این آمادگی وجود دارد در رشته های مورد نیاز افغانستان و با تخفیف شهریه دوره هایی برگزار شود.

مدیر کل بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی برای افغان ها در 3 سال گذشته نزدیک به 380 هزار دلار بورس تحصیلی انجام داده است .

منبع

کلیه حقوق سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد افغانستان می باشد
طراحی و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری رسانه